Żyjące ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je posadzić i pielęgnować?

Żywe płot z krzaków liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Które ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie i doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa botanik, osłania nas przed miejskim zgiełkiem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem przechodniów. Daje przyjemny cień, zapewnia schronienie ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Lecz przed jego instalacją musimy zdecydować, jaką rolę ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować płot, czy wspomóc w rozdziale skweru na mniejsze części oraz stworzeniu przytulnych kącików? Powinniśmy także zdecydować, jaką płot będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór rodzaju drzewa lub krzaku.

Dużą zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W trakcie kiedy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej skutecznie ochraniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Dominuje osąd, że najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez obcinania trwają wąski kształt. Kiedy zdobędą należytą wysokość przycinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki wymagają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztacheta plastykowe wybieramy iglaki wytrzymałe na mróz. Delikatne tuje orientalne a także cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Niedoskonałością takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich notorycznie ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają podniesione pędy oraz poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najakuratniej sprawdzają się wytrzymałe na mrozy buki i graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, wskutek czego otrzymane z nich zielone ogrodzenia, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wtedy przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za szkielet rabat oraz ścieżek, separują od siebie poszczególne części ogrodu. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najlepiej, gdy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak na przykład ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy pozyskać dość pokaźne żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają izolować zieleniec od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi skweru, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo podejście zdaje porządnie egzamin także w przypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te rodzaje można także strzyc, lecz wtenczas dużo lepiej kwitną.

Na zielone płoty polecane są także krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najprawidłowiej nadaje się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Lecz i one po ostrych zimach bywają nieraz oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy słynne są zielone sztacheta PVC z laurowiśni ewentualnie zimozielonych typów berberysów. Niestety , w polskich warunkach klimatycznych ich listowie notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Wskutek tego, jeśli już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on niewysoki (do 60-80cm), by wolno go było okryć na zimę agrowłókniną a także bez trudności wydobyć zaschnięte części.

Jeżeli pragniemy otrzymać szczególnie ozdobny parkan, warto posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy wznosimy zielony płot spośród gatunków zrzucających listki na zimę, korzystnie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. z iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztacheta z plastiku strzyżone z fantazją- z kędzierzawą liną „grzbietu” bądź wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednakże poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s